Skip navigation links (access key: Z)Library and Archives Canada / Bibliothèque et Archives CanadaSymbol of the Government of Canada
Français - Version française de cette pageHome - The main page of the Institution's websiteContact Us - Institutional contact informationHelp - Information about using the institutional websiteSearch - Search the institutional websitecanada.gc.ca - Government of Canada website

Archived Content

This archived Web page remains online for reference, research or recordkeeping purposes. This page will not be altered or updated. Web pages that are archived on the Internet are not subject to the Government of Canada Web Standards. As per the Communications Policy of the Government of Canada, you can request alternate formats of this page on the Contact Us page.

Graphical elementGraphical element
Introduction
Alone at the Top
The Path to Power
Leading Canada
Private Life
Afterwards
Graphical element
Profiles
Speeches
Comments
Graphical element
Banner: First Among Equals
Arthur Meighen banner
Arthur Meighen.

Quick Facts

1874 - 1960

Term(s) of Office:
July 10, 1920 - December 29, 1921
June 29, 1926 - September 25, 1926

Born

  • June 16, 1874, Anderson, Ontario

Education

  • University of Toronto, B.A. Mathematics 1896

Personal Life

  • Married 1904, Isabel J. Cox (1882 - 1985)
  • Two sons, one daughter

Occupations

  • 1897 - 1898 Teacher, Caledonia, Ontario
  • Lawyer (called to the Manitoba Bar in 1903)
  • Businessman
  • Author

Political Party

  • Conservative
  • 1920 - 1926, 1941 - 1942 Party Leader

Constituencies

  • 1908 - 1921, 1925 - 1926 Portage la Prairie, Manitoba
  • 1922 - 1925 Grenville, Ontario

Other Ministries

  • 1913 - 1917 Solicitor General
  • 1917 Secretary of State
  • 1917 - 1920 Interior and Superintendent General of Indian Affairs
  • 1919 - 1920 Mines
  • 1920 - 1921, 1926 External Affairs
  • 1926 President of the Privy Council
  • 1932 - 1935 Minister Without Portfolio

Political Record

  • Creation of the Canadian National Railway 1919
  • Prominent in ending the Winnipeg General Strike 1919
  • Argued successfully against the renewal of the Anglo-Japanese Alliance 1921
  • Trade Agreements with France and the West Indies 1921
  • Armistice Day Act 1921
  • Leader of the Opposition 1921 - 1926
  • Senator 1932 - 1942

Died

  • August 5, 1960, Toronto, Ontario
  • Grave site: St. Mary's Cemetery, St. Mary's, Ontario

Source: Canada's Prime Ministers, 1867 - 1994. [Ottawa]: National Archives of Canada, c1994. 20 p.

Meighen: main page



Proactive Disclosure